Na koniec pierwszego kwartału doszło standardowo do cofnięcia płynności z racji wzrostu wykorzystania reverse repo w Fed.
W rezultacie zobaczyliśmy niemal 400 mld USD zaparkowane w banku centralnym zamiast na rynku. Do tego doszedł wzrost salda konta TGA na koniec miesiąca.
W rezultacie punktem przesilenia, zwłaszcza dla polskiego rynku, gdzie pojawił się także spekulacyjny kapitał z USA, był 18 marca, gdy płynność do USA zaczęła wracać wraz ze wzrostem wykorzystania reverse repo w FED:
Można powiedzieć, że i ten rynek już nie jest pod jej wpływem, kapitał wskoczył i wyskoczył. Na razie jedyne dwa rynki, które nadal korelują silnie ze zmianami płynności FED, to kurs dolara amerykańskiego oraz rentowności obligacji USA, o czym wspominałem tutaj:
Dzisiejszy skok notowań indeksu dolara dość dobrze koresponduje z dodaniem płynności na początku miesiąca w postaci spadku wykorzystania reverse repo oraz spadku salda konta TGA:
Podobnie ma się to do rentowności obligacji, które tak jak w poprzednich cyklach spadku TGA, także i teraz spadają:
Natomiast co dalej?
Wzrost dolarowej płynności może postępować do połowy kwietnia, ale już w drugiej połowie kwietnia może nastąpić gwałtowny zwrot.
Skoro kurs dolara podąża za płynnością (więcej płynności, to słabszy USD), to cofnięcie płynności z racji sezonu podatkowego może wywołać zwrot o 180 stopni w notowaniach USD.
Kapitał, który wyskoczył do Europy, może wracać do USA i zobaczymy, czy tam zostanie zaparkowany.
Wydaje się, że ostatnie dwa tygodnie kwietnia mogą być testem odporności dla wielu rynków, po których skacze gorący kapitał.
Przypomnijmy. Na koniec lutego wraz ze wzrostem RRP wycofał się z big techów, następnie wskoczył do Europy przez wzrost kursu EUR/USD, teraz wycofuje się z europejskich akcji (w tym polskich) wraz ze wzrostem wykorzystania RRP od 18 marca (powtórka z big techów miesiąc później) i jest parkowany w dużej mierze w obligacjach.
W drugiej połowie kwietnia któryś z rynków prawdopodobnie ucierpi na ewentualnie drożejącym dolarze i pozyskiwaniu USD na płatności.
Interesujące także będzie rozdanie puli płynności po kwietniu, czyli okres maj do połowy czerwca, gdzie po drodze wypadnie decyzja FED w sprawie stóp procentowych….