Europejski Bank Centralny systematycznie tnie stopy procentowe, aby pobudzić gospodarkę strefy euro, która wcześniej została dotknięta szokiem ze strony wzrostu cen surowców. Szok przeminął i aktualnie inflacja zdaje się być pod kontrolą, zatem EBC od niemal roku systematycznie obniża stopy procentowe.
Zdaniem rynku stopy w strefie euro mogą być obniżane nadal i mowa jest jeszcze o dwóch obniżkach po 25 punktów, czyli łącznie stopy w strefie euro mają być jeszcze o 50 punktów niższe. To ma sprowadzić stopę depozytową EBC do poziomu 2%.
Oznacza to, że stopa procentowa znajdzie się na poziomie celu inflacyjnego EBC przy jednocześnie prognozach centralnych inflacji znajdujących się tuż powyżej celu 2% w 2025 r. i później już w okolicach celu (lub tuż powyżej, ze względu na stymulus fiskalny).
To z kolei może oznaczać, że w strefie euro wkrótce przestanie się opłacać oszczędzać, co z kolei ma spowodować wypchnięcie oszczędności w realną gospodarkę i/lub w inwestycje co pokazuje poniższa prognoza EBC:
Household Saving Ratio as % of Disposable Income to wskaźnik ekonomiczny, który mierzy, jaką część dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowe przeznaczają na oszczędności, zamiast wydawać na konsumpcję.
Spadek Saving Ratio może oznaczać, gospodarstwa domowe wydają więcej, co może oznaczać większą skłonność do konsumpcji.
Według prognoz EBC to konsumpcja prywatna ma być odpowiedzialna za około połowę wkładu do wzrostu gospodarczego.
Będzie to się mogło zrealizować, ponieważ w strefie euro gospodarstwa domowe mają łącznie zachomikowane 3,5 bln euro, z czego na depozytach do 3 miesięcy 2,3 bln oraz na lokatach do 2 lat 1,2 bln euro.
Oczywiście nikt nie mówi, że wszystkie te środki wejdą do gospodarki, czy tym bardziej na giełdę czy w krypto, ale strefa euro będzie pierwszą większą gospodarką na świecie, która będzie mogła zacząć korzystać z nagromadzonych przez ludność oszczędności widocznych w podaży pieniądza M2 przy realnych zerowych stopach procentowych wraz ze wsparciem z tytułu stymulusu fiskalnego (jeśli ten “klepną” rządzący).
Łącznie daje to całkiem dobry obrazek strefy euro, gdzie przewaga M2 nad M1 jest rekordowa,
ale trzeba pamiętać jeszcze o cłach, których nieznana jeszcze wielkość może ten obrazek nieco popsuć. Niemniej bez takiej kombinacji zerowych realnych stóp, wysokiego poziomu oszczędności czy stymulusu, to obrazek dla Europy byłby bardzo kiepski, a tak jest całkiem dobry.
Czym jest M2 - o tym tutaj:
M2 – co warto wiedzieć o tym agregacie pieniężnym...
Wpisuję w przeglądarce zwrot “M2 money supply bitcoin”, wyskakują różne strony i na nich różne wskaźniki i opisy. Czytamy, że: